Гурткова робота в дошкільному навчальному закладі

Сучасність постійно ставить перед дошкільною освітою нові соціокультурні запити, на які ми маємо гнучко реагувати.

Новою редакцією Базового компонента передбачено визначення змісту дошкільної освіти через інваріантну і варіативну складові. Варіативна складова містить додатковий зміст освітніх послуг, засвоєння якого всіма дітьми не є обов’язковим. Проте організація життєдіяльності дітей з урахуванням освітніх ліній, що включені до варіативної складової забезпечує належний рівень особистісного гармонійного розвитку кожної дитини дошкільного віку.

Варіативну складову Базового компонента складають освітні лінії «Іноземна мова», «Хореографія», «Шахи».

В нашому дошкільному закладі організована робота гуртків за всіма освітніми лініями варіативної частини Базового компонента.

Гуртки:

Гурток «Говоримо англійською»

В дошкільному закладі триває робота зі дошкільнятами щодо навчання їх англійської мови.

Мета програми гуртка – засвоєння мінімізованого обсягу знань і вмінь, формування елементарної англомовної комунікативної компетенції.

Методика навчання іноземної мови передбачає формування вмінь з аудіювання, говоріння, читання і письма. У процесі дошкільного навчання формуються лише перші два вміння: аудіювання (рецептивне) та говоріння (продуктивне).

Постійно вживається вислів «навчання іноземної мови». Хочу зазначити, що навчання дошкільників іноземної мови досить специфічний вид діяльності. Поняття «навчання» у цьому контексті вживається досить умовно. На відміну від школярів – у дошкільників відсутня мотивація «вчитися». Вони не розуміють, навіщо їм вчити іноземну мову, якщо вони зможуть користуватися нею тільки колись, у майбутньому. Діти живуть у «даний момент мовлення».

Діти ж вчаться холістичним способом. Вони сприймають мову на слух, обмірковують усе, що чують та бачать. Тому під час занять із дошкільниками активно використовую міміку, жести, різні візуальні підказки (картинки або фото). Діти швидко вчаться виконувати інструкції за наявності зразка дій. Наприклад, вони активно реагують на фразу «Stand up, please!», якщо педагог встає щоразу, коли її промовляє.

Дошкільники інтерпретують зміст і звук через дію та повторення.

Під час гурткових занять намагаємось, щоб діти постійно перебувати в умовах уявної мовної ігрової ситуації. При цьому використовуються форми і методи, які базуються на різноманітних компонентах ігрової діяльності. Дидактична гра виступає провідним методом розвитку іншомовного мовлення дітей дошкільного віку.Завдання підбираються таким чином, щоб вони були посильними для дітей і цікавими. Лише відчуваючи ентузіазм, керуючись внутрішньою мотивацією, дитина буде успішною. Заняття з дітьми організовуються таким чином, щоб ситуацію успіху вихованці відчували якомога частіше.

Головною умовою для проведення занять з дітьми дошкільного віку є те, що заняття мають проводитись в психологічно комфортній атмосфері з орієнтацією на розвиваюче навчання. Цю психологічну комфортність забезпечують і забезпечують ігрову діяльность та створення ситуації успіху.

Вагоме місце у навчанні англійської мови займає використання віршиків, лічилок, пісеньок. Римований текст, порівняно з прозовим, забезпечує емоційне піднесення дітей, легше і міцніше запамʼятовується.

У міру засвоєння дітьми програмового матеріалу готуємо номери на святкові ранки для батьків.

Хореографічний гурток «Грація»

Виховання та розвиток обдарованих і талановитих дітей є найважливішою умовою формування творчого потенціалу суспільства. Практика музичного виховання в дитячому садку показує, що діти, які мають задатки музикальності не просто готові до додаткової роботи, але скоріше мають потребу в цьому. Вони відчувають потребу в реалізації свого творчого потенціалу – з радістю беруть участь у підготовці сольних номерів, легко засвоюють додатковий матеріал, їх приваблює сценічна діяльність. Індивідуальні заняття сприймаються ними, як нагорода, а не як додаткове навантаження. Таким чином, проблема організації роботи з музично обдарованими дітьми завжди актуальна для музичних керівників.

Робота гуртка з хореографії проводиться відповідно до програми та перспективного плану роботи. Програма гуртка складена на основі освітньої лінії «Хореографія» програми «Дитина».

Заняття проводяться один раз на тиждень з дітьми старших груп. До складу гуртка входять діти з різних груп, тому приділяється велика увага згуртуванню дитячого колективу, створенню в ньому позитивного морально-психологічного клімату, адаптації кожної дитини в новому колективі.

Тривалість занять 25-30 хвилин.

Для здійснення хореографічних постановок використовуємо в основному аудіозаписи, добираючи їх не лише за жанровою відповідністю певному танцю, а й з урахуванням особливостей дитячого сприймання.

Музичний матеріал, який ми пропонуємо дітям не завжди обов'язково складніше, в порівнянні з тим, який застосовується на музичних заняттях, але він є більш різноманітним і варіативним. І підбирається з урахуванням можливостей і переваг дітей.

Великою мотиваційною силою є новизна - музичного репертуару, супроводжуючого акомпанементу, декорацій, костюмів та іншої атрибутики творчого процесу. Зміст гурткової роботи не зводитися до простого розучування і репетицій. Ми, працюючи з обдарованими дітьми, завжди залишаємо місце імпровізації, творчості.

Заняття намагаємось організувати так, щоб дітям було цікаво. При проведенні гурткової роботи основними ворогами є сухість, монотонність, формалізм. І тому завжди шукаємо шляхи, щоб викликати у дітей живий інтерес до виконання завдання, “запалити” їх до творчої праці.

Реалізація завдань гуртка ведеться за двома напрямками:

  • Участь у фестивалях, конкурсних програмах і проєктах на місцевому рівні;
  • Підготовка сольних номерів для концертних програм та святкових ранків, що проводяться в дошкільному закладі.

Гурток «Шахова школа»

Сьогодні, в епоху інформаційних технологій, особливого значення набуває здатність швидко орієнтуватись у величезному потоці інформації, аналізувати її й робити логічні висновки.

Дуже важливо виховати у дошкільників уміння концентрувати увагу, аналізувати ситуації та робити висновки, моделювати певну реальність і способи поведінки у ній. Шахи є одним із тих засобів, що дають змогу педагогам успішно розв'язувати ці завдання та оптимізувати всебічний розвиток дітей.

Шахи для дітей – це не тільки гра, що приносить задоволення, а й ефективний засіб для розумового розвитку.

З 2012 року, після виходу нової редакції Базового компоненту дошкільної освіти, однією з освітніх ліній якого є «Шахи», наш колектив спостерігав за процесом впровадження даного напрямку діяльності в практику роботи дошкільних навчальних закладів. Ми знайомились з досвідом роботи педагогічних колективів міста та країни в цілому, вивчали його. Результатом вивчення стало рішення щодо організації в дошкільному закладі гуртка з навчання дітей грі в шахи.

Гурток «Шахова школа» існує пʼятий рік. Керівник гуртка працює з дітьми своєї групи. Розпочинається робота з середньої групи і продовжується протягом старшого дошкільного віку. Діти займаються за бажанням. Заняття проводяться в II половину дня в приміщенні групи. По можливості намагаємось запросити дітей в компʼютерно – ігрову кімнату, де розміщена магнітна настінна шахова дошка.

Перший рік (з дітьми 5-го року життя) діти ознайомлюються з шаховими фігурами, особливостями їхніх ходів через перегляд мультфільмів, розгляд ілюстрацій, самостійне виготовлення фігур з пластиліну та паперу, дидактичні ігри та вправи.

Заняття гуртка проводиться 1 раз на тиждень. З дітьми старшого дошкільного віку (6-й рік життя) заняття проводяться по підгрупах, тривалістю до 25 хвилин. Основна форма заняття – ігрові ситуації.

Метою роботи гуртка стало не стільки навчити дітей добре грати в шахи, скільки прищепити інтерес до них, познайомити з основами стародавньої гри.

Спочатку діти отримують інформацію з історії розвитку гри в шахи, їм пропонується відправитися в подорож по Шаховій країні з казковими героями. Пропонуються дітям казки, де персонажі ровесники дошкільників. Подорожуючи по Шаховій країні, діти знайомляться з шахівницею, дізнаються, що на дошці є білі і чорні поля, лінії: горизонталь, вертикаль і діагональ, дізнаються секрети шахових фігур. Крім того, використовуються вірші, загадки, естафети на швидку та правильну розстановку пішаків та фігур.

Цікавий, так би мовити, «казковий» характер навчального матеріалу дозволяє прищепити дітям інтерес до шахів.

Методи й прийоми варіюються, але основною залишається гра. На початкових етапах не пропонується грати всіма фігурами відразу. Діти привчаються поступово бачити всю шахівницю, а також окреме поле (клітинку, квадрат), рівномірно розподіляти увагу по всій дошці. Поступово кількість фігур збільшується до повного комплекту, і тільки після цього приступаємо до гри спочатку всіма пішаками, потім пішаками та фігурами. Часто виконуємо окремі завдання на засвоєння способів ходьби тими чи іншими фігурами.

Коли дітей групуємо парами, то намагаємось ділити так, щоб пара дітей грала приблизно однаково, інакше постійні програші слабшого призведуть до того, що він швидко розчарується, втратить віру у свої сили, або взагалі відмовиться грати. Через деякий час пари змінюються. Іноді пропонуємо дітям, які добре оволоділи грою навчати слабших. Тут діє метод «Навчаючи, учусь».

На кожному занятті використовуються дидактичні ігри.

Вокальний гурток

В дошкільному закладі проводиться робота з розвитку обдарованих і талановитих дітей засобами музичного виховання в двох напрямках. Організована робота гуртків з хореографії та вокального мистецтва.

Ще К.Д.Ушинський писав «Заспівають діти - заспіває народ», - А будуть любити спів діти чи ні, багато в чому залежить від дорослих.

Дошкільний вік - найбільш сприятливий період для формування і розвитку співочого голосу. Виховання слуху і голосу дитини надає позитивний вплив на формування мови, а мова, як відомо, є матеріальною основою мислення. Спів допомагає вирішити деякі проблеми звуковимови. І це не перебільшення. Я, гадаю всім відомо, що при заїканні рекомендують частіше співати і в дошкільних навчальних закладах, де є групи дітей з порушеннями мовлення проводяться заняття з логоритміки.

Вокальний гурток працює 8 років. Його відвідують діти, в основному, старших груп. До гуртка набираються не лише діти з високими вокальними показниками, але і такі, які не мають так би мовити «ні слуху, ні голосу», але мають велике бажання співати. І не завжди дітям з вокальними здібностями подобається співати, і вони просто відмовляються відвідувати заняття гуртка. А ми знаємо, що до занять будь-якого гуртка ми залучаємо дітей за їх бажанням, без застосування примусу.

Керівник гуртка працює над тим, щоб навчити дитину співати гарно, чітко, виразно, з любов'ю і настроєм, а найголовніше красиво, з великою самовіддачею, що ми і намагаємося реалізувати в процесі занять.

Формування співочих навичок - один з найбільш складних і важливих розділів музичного виховання дітей дошкільного віку. Навчаючи наших вихованців вокалу, враховуємо, що голосовий апарат дитини крихкий, ніжний, безперервно зростає відповідно з розвитком всього організму дитини. Тому за мету собі ставимо не лише навчити дітей співу, але і берегти голос дитини.

Протягом певного часу вивчались сучасні методики і рекомендації відомих педагогів, на основі яких вже керівник гуртка будувала власну систему формування співочих навичок дитини дошкільного віку. Для цього було систематизовано й адаптовано до рівня вокальних можливостей дошкільника вокальні вправи Е.Тілічеєвої, Н.Ветлугіної, М. Картушиної, О. Кацер, А.Битус, вправи на розвиток голосового апарату по системі В.Ємелʼянова і вправи на розвиток наспівності Д.Огороднова.

Завдання роботи вокального гуртка – виховання у дітей звукової культури мовлення. Це поняття вміщує в себе:

  • Чітку артикуляцію звуків;
  • Правильне дихання під час мовлення;
  • Силу голосу;
  • Темп і тембр мови;
  • Інтонаційні засоби виразності;
  • Фонематичний слух.

Необхідно постійно стежити, щоб діти співали і розмовляли без напруги, не наслідуючи надмірно гучного співу дорослих, роз'яснювати батькам шкідливість крикливого співу і розмови у дітей, не дозволяти їм співати на вулиці в холодну і сиру погоду.

Підбір репертуару, мабуть, найголовніша і складне завдання - знайти таку пісню, яка була б співзвучна настрою дітей, відображала їх інтереси та уявлення про навколишній світ, духовно розвивала їх, була доступна для виконання. Адже пісні, утішки викликають у дітей сплеск позитивних емоцій, створюють радісний настрій,

Після підбору репертуару починається вокально-хорова робота.

Художня гімнастика

Гармонійний розвиток дитини – є пріоритетним завданням родини і навчальних закладів. Правильна постава, легка та технічна хода, біг, стрибки все це життєво необхідні навички які починають формуватися у дошкільному віці. Метою дослідження було визначити засоби художньої гімнастики які спрямовані на формування культури рухів дітей та використання їх в умовах закладів дошкільної освіти. В основній частині статті визначено класифікацію засобів художньої гімнастики, знання та вміння якими діти повинні оволодіти під кінець навчального року. Враховуючи режим дня дітей 5-6 років вважаємо необхідним впровадження засобів художньої гімнастики у фізкультурне заняття та ранкову гімнастику, тому що вправи художньої гімнастики є універсальним засобом формування культури рухів дошкільнят. Перспективою подальших досліджень є розробка програми для формування культури рухів у старших дошкільників з використанням засобів художньої гімнастики в умовах закладів дошкільної освіти.

Для досягнення позитивного результату важливо правильно вибирати ступінь фізичного навантаження:

  1. Базові рухи, стрибки, присідання, перекиди, комплекси на брусах і перекладині – сприяють правильному формуванню суглобово-зв’язкового апарату: зміцнюють кістки і суглоби, хрящову тканину. Відбувається це за рахунок поліпшення кровообігу, насичення тканин достатньою кількістю кисню і поживних речовин. Регулярне, помірне навантаження на опорно-руховий апарат сприяє його зміцненню і профілактиці травм.
  2. Зміцнення вестибулярного апарату. Заняття на брусах, змагальні забіги на смузі перешкод відточують точність рухів, навчають балансу і координації.
  3. Загальне загартовування і зміцнення захисних сил. Діти, які регулярно займаються спортом, менш схильні до вірусних та інфекційних захворювань. Зміцнення імунітету забезпечується за рахунок стимуляції кровообігу, поліпшення дихання, насичення клітин і м’яких тканин поживними речовинами.
  4. Регулярність занять, під час яких виховується слухняність і дисципліна, позитивно позначається на функціонуванні центральної нервової системи. Тренування рекомендується відвідувати дітям з гіперактивністю. Через кілька тижнів буде помітний перший результат. Діти стануть більш спокійними і врівноваженими.
  5. Під час виконання вправ хлопців вчать правильно дихати. Насичення організму киснем в потрібній кількості покращує роботу головного мозку і всіх органів на клітинному рівні.
  6. Поліпшення роботи серця і кровоносних судин. Під час занять залучаються всі м’язові групи, організм працює в прискореному режимі, що призводить до прискорення кровообігу. Серце перекачує більшу кількість крові, яка насичена киснем і мінеральними елементами. При постійних тренуваннях судини і серце звикають до навантажень і також швидко відновлюються після них.
  7. Система дихання. Зміцнення імунітету відбувається завдяки впливу тренувань на дихальний тракт. Під час різних акробатичних елементів потреба внутрішніх органів в кисні значно зростає. Дихання стає одночасно інтенсивним і глибоким. За рахунок збільшення припливу кисню збільшується об’єм легень.
Налаштування доступності
Налаштування контрасту
Розмір шрифту
Міжбуквенний інтервал
Міжстрочний інтервал
Зображення
Шрифт
Скинути налаштування