
Де взяти ресурс в тяжкі хвилини життя
- Вправа «Актуалізація поняття «ресурс»
Мета: шляхом мозкового штурму конкретизувати поняття «ресурси особистості».
Перш ніж навчитись керувати своїми ресурсами, важливо мати розуміння цього поняття. Отож, шановні учасники, як ви розумієте поняття «ресурс особистості»? Ресурс – про що це…? Пропишіть будь ласка ваші асоціації з цим поняттям.
Мені дуже відгукнувся вислів психологині з США у сфері самодопомоги Луізи Хей щодо даного поняття. Вона говорила: «Я вірю в те, що в середині кожного з нас живе Сила, здатна вказати нам шлях до прекрасного: міцного здоров’я, ідеальних взаємовідносин, блискучої кар’єри та процвітання в будь-якій сфері життя».
- Вправа «Квітка добробуту»
Мета: актуалізація ресурсних можливостей, створення власної програми гармонізації життя.
Пропоную виконати вправу, яка є логічним продовженням попередньої. Створіть карту власних ресурсів добробуту, намалювавши квітку з вісьмома пелюстками. Розфарбуйте кожну пелюстку квітки за бажанням. Далі позначте кожну пелюстку назвами, які відповідають сферам «колеса балансу».
Кожна пелюстка квітки представляє одну із областей вашого особистого благополуччя. Вони представляють ті аспекти життя, де ми повинні відчувати себе задоволеними. Опираючись на показники сфер «колеса балансу», поміркуйте та запишіть в кожній пелюстці конкретні кроки, які зроблять ваше життя наповненим, гармонійним та збалансованим. Чим нижчий показник певної сфери – тим більша кількість кроків має бути візуалізована.
Це квітка вашого власного благополуччя! Можете розмістити її вдома на видному місці, так щоб час від часу звертати поглядом на неї уваги та не забувати виконувати прописані кроки.
По закінченні вправи учасники за бажанням можуть презентувати свої образи квіток.
- Теоретичний аспект
Що таке ресурс? Він відрізняється від всіх інших ресурсів людини тим, що його не можливо зберігати, не можливо накопичувати, також його не можна замінити іншим ресурсом, його неможливо продати чи передати, не можливо примножити та збільшити його обсяг. Його є лише 24 години на добу. Що ж ми можемо з ним робити? Єдине, що ми можемо – це раціонально його використовувати.
Отож, як зберегти продуктивність під час війни?
- Задовольняємо фізіологічні потреби.
Найперше, що впливає на рівень нашої продуктивності - це задоволення базових фізіологічних потреб, таких як сон, їжа, вода. Тому намагаємося слідкувати за збалансованим харчуванням, за будь-якої можливості п’ємо воду(зневоднений організм не може боротися зі стресом), спимо мінімум 6- годин.
- Враховуємо біоритми.
Хочу звернути вашу увагу, що зараз вкрай важливо враховувати ваші особисті біоритми. Біологічний ритм безпосередньо впливає на самопочуття і працездатність, а також на фізичну, інтелектуальну та емоційну активність людини. Наш біоритм — закладений у ДНК природний годинник, який діє на клітинному, органічному та інших рівнях. Вимагати від жайворонка активності вночі, а від сови — зранку, звичайно, можна, але ці спроби, швидше за все, будуть малоефективними. Моя порада – виконуйте найбільш пріоритетну роботу в години своєї максимальної продуктивності.
- «Ні» багатозадачності.
Тривалий стрес перевантажує наші емоції, виснажує. Наш організм захищається, вмикає «режим економії заряду». У час сильної емоційної напруги і морального виснаження шкода багатозадачності зростає в рази. Тому зараз не потрібно бути до себе занадто вимогливими та планувати велику кількість виснажуючих активностей на щодень. Краще якщо це будуть найважливіші справи. Уникайте перфекціонізму у діяльності, не вимагайте зараз від себе ідеальності. Зайва прискіпливість демотивує нас ще більше та знижує емоційну стійкість.
- Складаємо список справ на день.
Намагайтеся щовечора скласти невеличкий список справ на наступний день та пропишіть їх. Не потрібно планувати забагато справ. Таким чином ми допомагаємо нашій психіці стабілізуватися та мінімізувати невизначеність наступного дня. Як виявляється, ми можемо спланувати лише 60% свого дня, не більше запам’ятайте це. Залиште 40% на непередбачувані обставини, зустрічі, творчість, відпочинок.
- Використовуємо ритуали.
У нас у всіх є якісь щоденні звички - рутини, які були в мирному житті. Саме вони є дуже міцною нашою опорою зараз. Не нехтуйте ними, намагайтеся по можливості, якомога більше цих звичних ритуалів виконувати щодень. Ми ніби обманюємо мозок. Для чого просто коли ми виконуємо дії які були систематичними в мирному житті ми ніби задаємо програму мозку, що все добре як колись. Адже якщо наш мозок в стресі 24/7 контролює все, що відбувається ми виснажуємося, а нам ще потрібні сили на довгий час.
Запитайте себе: «Що раніше допомагало мені проживати важкі та кризові моменти?». Приміром, це може бути ранкова кава, молитва, спорт, дихальна вправа, розмова з близькими, сльози, вишивання, смачна їжа тощо. Це можуть бути прості речі, які здатні покращити ваш настрій та наповнити вас емоційно. Насправді цих ритуалів може бути безліч, кожний з вас обирає саме ті, які актуальні саме вам.
- Опораємось на справу життя.
В кожного з нас є професія або покликання, які допомагають тримати баланс. В ситуації нестабільності обставин, їх непрогнозованості, ваша праця яку ви робите від усього серця може стати острівком вашої стабільності. Для мене особисто це працює.
- Боремося з «крадіями часу».
Хто такі «крадії часу» або як їх ще називають «хронофаги»? Все просто – це всі неважливі речі, чинники які призводять до недоцільного використання свого часу. Зазвичай після них ми не маємо позитивного результату, вони даремно поглинають нашу увагу, дуже часто залишають відчуття незадоволення та спустошення. До прикладу, це соціальні мережі, постійний скроллінг нових, телебачення, сторонні розмови, спам тощо. Усі поглиначі часу підконтрольні нам, тому нам варто їх уникати або хоча б мінімізувати.
- Вчимося делегувати.
Дуже часто ми не вміємо говорити «ні» і беремо дуже багато на себе обтяжливих зобов’язань. Можливо в силу того, що ми боїмося показатися нечемними чи зіпсувати стосунки з людьми. Потрібно розвивати в собі вміння делегувати, тобто не брати на себе виконання усіх справ, а перерозподіляти деякі на когось іншого.
- Я МАЮ, Я Є, Я МОЖУ І Я БУДУ
Час від часу корисно подумати про свої ресурси. Робити це означає пам’ятати про свою стійкість і нагадувати про неї. Ця вправа для тих, кому може знадобитися розумовий заряд і нагадування про те, що мотивує вас у повсякденному житті. Для виконання вправи знадобиться папір і ручка.
Спочатку широко розкрийте долоню і пальці. Покладіть руку на аркуш паперу і обведіть руку.
- Напишіть одним пальцем «Я МАЮ» і перерахуйте імена, людей, зображення, місця, тварин, на яких ви можете покластися в підтримці.
- Напишіть «Я Є» на іншому пальці і напишіть те, чим ви пишаєтеся.
- Напишіть на іншому пальці «Я МОЖУ» і напишіть навички, вміння, види діяльності, якими ви займаєтесь.
- Напишіть на іншому пальці «Я БУДУ» і напишіть, що ви будете робити, щоб заспокоїти себе у важкі часи.
- Поставте собі великий палець вгору (вподобайку) в кінці вправи!
Мандала як ресурс
Пропоную вам намалювати мандалу за допомогою клею ПВА та солі, пензлика та фарб, наша тема «Ресурсна мандала», або за власним бажанням малюнок, який буде давати вам ресурс.